Skromność i spuszczanie wzroku

Częścią tego, co zapewnia zachowanie godności i honoru mężczyzn i kobiet w islamie, jest określenie sposobu, w jaki mogą oni siebie wzajemnie postrzegać. Zabronione jest muzułmaninowi patrzeć na jakąkolwiek kobietę z pożądaniem, z wyjątkiem swojej żony.

Nakazane jest spuszczanie wzroku przed kobietą lub mężczyzną, w czasie, gdy przebywają oni w swojej obecności np. na ulicach lub na rynku.

Allah (subhana wa teala) Mówi, co w języku polskim oznacza:

Powiedz wierzącym: niech spuszczają skromnie spojrzenia i niech zachowują czystość. To dla nich będzie przyzwoitsze. Zaprawdę, Bóg jest w pełni świadomy tego, co oni czynią! Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości.

[TZQ 24: 30 - 31]

Dżarir ibn Abdullah przekazał:

Zapytałem Wysłannika Allaha o nagłe spojrzenie (które jest skierowane) na twarz (nie mahram). Nakazał mi, abym odwrócił wzrok.

[Muslim]

Sposób, w jaki muzułmanie i muzułmanki postrzegają się wzajemnie, jest zupełnie odmienny niż ten w zachodnim otoczeniu kulturowym, gdzie kobiety są uważane za obiekty seksualne, a szacunek, pomiędzy kobietami i mężczyznami, prawie nie istnieje. Jeśli w ogóle istnieje, to kryterium, na którym się opiera, dotyczy głównie zewnętrznych, fizycznych atrybutów.

Allah (subhana wa teala) Mówi, co w języku polskim oznacza:

A wierzący mężczyźni i wierzące kobiety są dla siebie nawzajem ałlija. Oni nakazują sobie to, co uznane, a zakazują sobie tego, co naganne. Oni odprawiają modlitwę i dają jałmużnę, są posłuszni Bogu i Jego Posłańcowi. Tym Bóg okaże miłosierdzie.

[TZQ 9:71]

 

 

Witamy na islam.pl

Po długiej przerwie serwis islam.pl powraca w nowej odsłonie. Znajdziesz tutaj sporo informacji na temat prawdziwego islamu, Koranu oraz życiu muzułmanów. Serwis pełni rolę informacyjną i ma na celu przybliżyć, wszystkim zainteresowanym, wiedzę na temat islamu, zasad religii.

Jeśli masz sugestie dotyczące serwisu, skorzystaj z przycisku umieszczonego po prawej stronie - Twoja sugestia.

Ostatnio dodane artykuły: